Na dome ste vymenili okná a zateplili strop, steny i podlahu. Zmena tepelnej modernizácie rodinného domu zvyčajne zahŕňa aj výmenu kúrenia. Výber správneho vykurovacieho zariadenia je kľúčový z dvoch dôvodov – chceme znížiť náklady na vykurovanie domu a zároveň obmedziť vypúšťanie škodlivých látok do ovzdušia, čo nariaďuje Európska únia.
Aby mala investícia do moderného vykurovania v starej budove zmysel, nehnuteľnosť sa musí stať v prvom rade energeticky efektívnejšou. Prvým krokom k zvýšeniu efektivity je zateplenie domu (múry, strecha, podlaha a okná). Potom nasleduje výber nového vykurovacieho systému. Pripravili sme pre vás porovnanie najčastejšie zvolených možností domácností.
Plynový kondenzačný kotol
Plynový kondenzačný kotol má podľa prieskumu agentúry AKO z roku 2021 takmer 60% domácností. Investícia do vykurovania plynom je dnes spojená s vysokým rizikom, keďže ceny tejto komodity vzhľadom na geopolitickú situáciu môžu v najbližších rokoch rásť. Navyše hoci samotná výmena kotla zaberie len 1 deň, demontáž starého zariadenia vrátane kompletnej výmeny inštalácie môže trvať až niekoľko týždňov a stáť nemalé finančné prostriedky.
Výhody
osvedčená technológia
vysoká účinnosť
bezúdržbový
ohrieva aj úžitkovú vodu
Nevýhody
vysoké investičné náklady,
možné obmedzenia v dostupnosti plynu, ktoré zvyšujú ceny,
náročné formality spojené s pripojením do distribučnej siete,
potreba nájsť technickú miestnosť,
dlhá doba montáže,
náklady na servis a kontrolu
Tepelné čerpadlo vzduch-voda
Pri zmena vykurovania na tepelné čerpadlo musí majiteľ domu nájsť priestor pre vonkajšiu jednotku čerpadla a zároveň mať vo vnútri domu technickú miestnosť na vnútornú jednotku. Okrem toho si tepelné čerpadlá vyžadujú značné vstupné náklady, ako aj následné finančné zdroje na pravidelný servis, čo predlžuje návratnosť investície. V závislosti od kvality samotného zariadenia musíte po určitom čase (10-15 rokov) počítať s generálnou opravou, ktorá často dosahuje sumu niekoľko tisíc eur.
Výhody
ekologické a bezemisné riešenie,
ohrieva aj úžitkovú vodu,
bezúdržbový
Nevýhody
vysoké investičné náklady,
dodatočné náklady na povinnú ročnú servisnú kontrolu,
hlučná prevádzka
Elektrické podlahové vykurovanie infračervenou fóliou
Elektrinou kúri na Slovensku podľa údajov z prieskumu z roku 2019 realizovaného Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ) v spolupráci so Štatistickým úradom (ŠÚ) SR 13,9% domácností.
Táto technológia distribuuje teplo v miestnostiach úplne iným spôsobom, pretože dlhé infračervené žiarenie ohrieva predmety a ľudí presne tak, ako to robia slnečné lúče.
Na rozdiel od iných riešení vykurovacia fólia nevyžaduje vysoké investičné náklady, vďaka čomu sú počiatočné náklady oveľa nižšie. Z dlhodobého hľadiska sa používanie vykurovacích fólií prejaví aj úsporou, pretože vykurovacia fólia si nevyžaduje servisné práce ani výmenu dielov, keďže neobsahuje žiadne mechanické komponenty.
Výhodou tohto riešenia je aj čas montáže, ktorú zvládnete aj svojpomocne. Náš inštalačný tím nainštaluje vykurovanie v starom dome s rozlohou 120 m2 za 1 deň.
Jednotlivé miestnosti s nainštalovanou vykurovacou fóliou netvoria jeden vykurovací systém. Každá z nich má svoj vlastný termostat, čo umožňuje samostatnú zónovú reguláciu. Ak máte v izbách rôzne typy podláh, môžeme do každej zvoliť správnu sériu vykurovacej fólie vhodnej hrúbky a výkonu. Vykurovací systém TRIVOLT nepotrebuje pri inštalácii žiadne stavebné zásahy či búracie práce dokonca ani navyšovanie stavebnej výšky. Celé kúrenie potrebuje pod podlahou cca 7 mm.
Výhody
nízka vstupná investícia
možnosť svojpomocnej montáže
rýchla montáž trvajúca 1 deň
plne ekologické riešenie
žiaden dodatočný servis
možnosť umiestnenia pod všetky typy podláh
Nevýhody
neohrieva úžitkovú vodu – je potrebné použiť samostatný ohrev vody
pre správne a efektívne fungovanie vyžaduje veľmi dobrú tepelnú izoláciu domu
závislosť od cien elektriny (pokiaľ nevyužívame fotovoltiku)
Pri rozhodovaní sa, ktorý typ vykurovania by bol najvhodnejší pre starší rodinný dom, je dôležité zvážiť okrem výšky vstupnej investície aj ďalšie parametre ako zateplenie nehnuteľnosti, ceny elektriny a plynu a ich dostupnosť a samozrejme počet emisií. Európska únia totiž vydala nariadenie, podľa ktorého by od roku 2050 chcela byť uhlíkovo neutrálna. Na základe neho sa jednotlivé európske krajiny zaviazali znížiť emisie produkované rôznymi oblasťami vrátane vykurovania. Slovenská republika by mala svoj cieľ (30,3 % energetickej efektívnosti) dosiahnuť do roku 2030.
Individuálne nacenenie a projekt vypracujeme na požiadanie do 2 pracovných dní.
TRIVOLT s.r.o.
www.trivolt.sk
D1 Center, Diaľničná cesta 22B
903 01 Senec, Slovakia
tel: 0905 986 600
email: info@trivolt.sk