Neviete prečo platíte vysoké poplatky za energiu vo vašom dome či byte? Odpoveďou na vašu otázku sú tepelné straty, ktoré môžu váš rodinný rozpočet obrať o stovky eur.
Tepelné straty domu predstavujú dôležitý parameter, ktorý potrebujeme pre správne nadimenzovanie vykurovacieho systému. Výpočet tepelných strát sa rovná energetickej hospodárnosti budovy, teda množstvu energie potrebnej na vykurovanie, prípravu teplej vody, na chladenie i vetranie a tiež na osvetlenie. V prípade novostavby sa hodnota tepelných strát udáva v projekte. Na podrobný výpočet slúži špeciálny softvér, do ktorého sa dopĺňajú jednotlivé veličiny ako napr. hrúbka obvodového múru, zateplenie stien, stropu, podlahy a podobne. Pri starších budovách vie presnejšie tepelné straty určiť firma, ktorá sa danou problematikou zaoberá a vypracuje takzvaný Tepelno-technický posudok alebo energetický audit.
Čo ovplyvňuje hodnotu tepelných strát?
Straty tepla vetraním vznikajú odvodom teplého vzduchu či už pri otvorenom okne prípadne pri netesnosti stavby. Posledné roky sa pre zníženie tepelných strát vetraním používa rekuperácia. Jej úlohou je zabezpečiť dostatočnú výmenu vzduchu v dome či byte. Rekuperácia tiež vzduch zahrieva, aby sa do miestnosti nepúšťal chladný, ktorý zvyšuje náklady na vykurovanie.
Tepelné straty ovplyvňujú okrem vetrania aj nasledovné faktory:
- Druh a výška stavby
- Tvar budovy
- Orientácia objektu z pohľadu svetových strán
- Pomer okien a stien v obvodovom plášti
- Tepelné mosty
Najvyššie tepelné straty
Až tretina tepelných strát vzniká cez obvodové steny, asi 20% tvoria straty strechou či nedostatočne izolovaným podkrovím a ďalších 20% môžu zapríčiniť nekvalitné okná a dvere.
Ako znížiť tepelné straty
Bez ohľadu na to, či ide o novostavbu alebo rekonštrukciu staršej budovy, tepelné straty vám pomôžu zmierniť:
- Tvarová celistvosť a orientácia stavby na svetové strany
- Odstránenie tepelných mostov, teda miest v konštrukcii domu, kde vám uniká viac tepla do okolia, napríklad zateplením betónových prekladov a pod.
- Výber okien s kvalitnými rámami a trojsklami
- Vetranie rekuperáciou
- Zabezpečenie čo najlepšej izolácie stien, stropu a podlahy
Každá budova je z pohľadu konštrukcie unikátna, preto je dôležité sa pri hľadaní najvhodnejšieho vykurovacieho systému poradiť s projektantom alebo odbornou firmou. Odporučia vám, ako znížiť tepelné straty a zabezpečiť si do budúcna nízke prevádzkové náklady, pričom ušetrené finančné prostriedky môžete použiť na kúpu niečoho iného.
Tepelné straty premietnuté do ceny
Tepelné straty sa udávajú v kWh/m2/rok, prípadne v MWh/rok. Ak tepelnú stratu počítame na meter štvorcový, tak ju musíme vynásobiť rozlohou vykurovaného objektu a dostaneme výsledok.
Ak má dom tepelné straty 25 kWh/m2/rok a rozlohu napríklad 130 m tak výsledok získame po vynásobení 25*130 = 3250 kWh
Pri cene za kWh okolo 0,17 eura je ročná spotreba 552 EUR, čo predstavuje 46 EUR mesačne.
Ak chcete správne nadimenzovať vykurovací systém a dosiahnuť, že vám bude teplo aj v chladných mesiacoch, musíte rešpektovať tepelné straty a zároveň mať vykurovací systém s dostatočným výkonom, ktorý vám dá potrebné množstvo tepla prípadne viac. Odporúčame počítať s určitou výkonovou rezervou – systém bude pružnejšie reagovať /skôr nabehne/ a rýchlejšie dosiahne požadovanú prevádzkovú teplotu. Nemusíte sa obávať, že vám narastie spotreba – dom minie iba toľko energie, aké má tepelné straty a dokurovanie si už riadi smart termostat ovládaný cez appku v mobile.
Pre cenovú ponuku alebo viac informácií nás neváhajte kontaktovať.
TRIVOLT s.r.o.
www.trivolt.sk
D1 Center, Diaľničná cesta 22B
903 01 Senec, Slovakia
tel: 0905 986 600
email: info@trivolt.sk